Ara
  • Hüseyin Tabar

Süt Dişleri!

Süt dişleri

(bebek dişleri, geçici dişler olarak da bilinir)

Bebeğiniz 6 aylıkken ilk dişleri çıkmaya başlar, 20 tane süt dişi vardır. Çıkma zamanı değişiklik gösterebilir. Bazen doğumda da dişi çıkmış olarak görülebilir buna "natal" dişler denir, doğumdan sonra kısa zaman içinde de çıkabilir bu dişlere de "neonatal" dişler denir. %1'den daha düşük oranda görülür, endişe edilecek bir durum olmamakla beraber diş hekimine herhangi bir tedavi gerekip gerekmediğini danışabilirsiniz.


Süt dişlerinin yerlerine gelecek olan daimi dişlere yer tutmak gibi çok önemli görevi vardır. Süt dişi minesi çok ince olduğu için çürük ve şeker ya da asidik içeceklerin sebep olduğu erozyona karşı çok daha hassastır.

Genellikle bebeğinizin alt ön dişleri önce gelir, bunu üst ön dişler takip eder. Bazı bebekler için diş çıkarma zorlu bir süreç olabilir, rahatsızlık hissedebilir, gece boyu uykusuz kalıp yorgun düşebilirler. Rahatsızlığın işareti parmakları ya da oyuncakları çiğnemeye çalışma, tükürük salgısında artış olabilir. Çoğu anne baba bu rahatsızlığı başka küçük hastalıklarla karıştırabilir. Bu sebeple bu tür rahatsızlıkları fark ettiğiniz zaman, başka hastalıklarla karışmaması için çocuk doktorunuza ya da diş hekimine görünmekte fayda var.


Detaylı bilgi için bize danışabilirsiniz, bazı aileler soğuk( donmuş değil)diş halkası, soğuk yiyecekler vb. vererek bebeklerini rahatlatmakta.


3 yaşına gelen bebeklerde tüm 20 süt dişi ağızda görünür. İstisnai durumlar olabilir, şüpheniz varsa diş hekimi kontrolünüzü aksatmayın.

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör